Sen a zdrowie serca: Badania i zalecenia dla utrzymania zdrowego serca poprzez dobrą jakość snu

Dbanie o zdrowe serce jest niezwykle ważne. Schorzenia takie, jak nadciśnienie, choroba wieńcowa, czy zaburzenia rytmu serca są bardzo poważne i wiążą się z ryzykiem narażenia na poważny uszczerbek na zdrowiu. Dlaczego dobra jakość snu może wpłynąć na utrzymanie zdrowego serca? Jakie są najważniejsze zalecenia w tym zakresie?

Sen a choroby układu sercowo-naczyniowego

Sen to bardzo ważny czynnik, który w istotnym stopniu wpływa na zdrowie układu sercowo naczyniowego. Jaka jest korelacja między nocnym wypoczynkiem, a najczęściej pojawiającym się chorobami?

  • Zaburzenia lipidowe – niedobór snu może obniżać cholesterol HDL i podnosić LDL. jest to jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na serce.

  • Choroba, wieńcowa, niewydolność, zawał – zwiększenie ryzyka tych schorzeń wynika z częstszego pojawiania się w okresie niedoboru snu stanów zapalnych, złej regulacji hormonów i zbyt niskiej tolerancji glukozy.

  • Nadciśnienie – udowodniono, że u osób, które śpią mniej niż 6 godzin na dobę, zdecydowanie częściej wykształca się nadciśnienie tętnicze. Jest to najpowszechniejsza przyczyna chorób sercowo-naczyniowych.

  • Zaburzenia rytmu – migotanie przedsionków to najpowszechniejszy rodzaj zaburzeń rytmu serca. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia zwiększa płytki i krótki sen. Problemy tego rodzaju mogą prowadzić do udaru mózgu.

Zdrowe serce i głęboki sen – zalecenia

Głęboki sen jest niezwykle ważny dla zdrowego serca. Jakie nawyki warto wprowadzić, aby poprawić jego jakość? Ważna jest regularność. Chodzenie spać i wstawanie o tych samych godzinach pomaga w uregulowaniu zegara biologicznego, odpowiadającego za poczucie senności. Sprawia to również, że organizm wydziela optymalne ilości melatoniny. Duże znaczenie ma też odpowiednie wyposażenie sypialni. Powinny znaleźć się w niej rolety zaciemniające, źródło ciepłego światła, wygodny materac i ergonomiczne poduszki. Duże znaczenie ma to, aby wszystko co znajduje się w łóżku, przepuszczało powietrze. Tkaniny muszą być jak najbardziej przewiewne! W przeciwnym razie powstanie problem związany z gromadzącą się wilgocią i nadmiernym poceniem.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Wszelkie nieprawidłowości związane ze snem warto zgłaszać lekarzowi pierwszego kontaktu. W razie potrzeby wskaże on odpowiednie metody leczenia, które sprawdzą się w danej sytuacji. Niezbędne jest też niezwłoczne udanie się do specjalisty w momencie zaobserwowania jakichkolwiek symptomów mogących wskazywać na prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Duszności, ból w klatce piersiowej lub poczucie nierównego bicia serca to objawy, które są alarmujące.

Sen to podstawa zdrowego trybu życia – tak samo, jak ruch i dieta. Warto dbać o higienę sypialnianą i wieczorną rutynę, aby zadbać o swój organizm – a w tym układ sercowo-naczyniowy.

Artykuł sponsorowany.

Możesz również polubić…