Jakie są etapy snu u dzieci i dlaczego są ważne?

Sen w życiu dziecka jest niezwykle istotny. Pełni ważną rolę praktycznie na każdym etapie dorastania. Ma znaczenie zarówno pod kątem prawidłowego funkcjonowania psychicznego, jak i fizycznego. Jakie są etapy snu u dzieci i dlaczego są ważne?

Sen w życiu dziecka – jakie jest jego znaczenie?

Istnieje kilka kluczowych kwestii świadczących o tym, jak ważny jest sen w życiu każdego dziecka. Przede wszystkim, pełni on kluczową rolę w rozwoju mózgu w czasie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. To nocą bowiem w najbardziej dynamiczny sposób rozbudowie ulegają komórki nerwowe. Poza tym, dzieci znaczną część snu spędzają w fazie REM, odpowiedzialnej za konsolidację pamięci. Z tego powodu, niemożliwe jest zdobywanie przez nie nowych informacji i ich utrwalanie wówczas, gdy nie mają możliwości należytego wysypiania się. Dzieci są też grupą w wysokim stopniu narażoną na różne infekcje. Poświęcanie odpowiedniej ilości godzin na sen sprawia, że układ odpornościowy znacznie się wzmacnia. Noc jest też czasem, w którym następuje wzrost tkanek i regeneracja komórek.

Faza NREM – charakterystyka poszczególnych etapów

NREM to skrót od angielskiego sformułowania Non-Rapid Eye Movement. Tę fazę snu dzieli się na 4 różne etapy:

  1. Etap 1 – jest bardzo krótki, trwa zaledwie kilka minut. Jest to moment, w którym bardzo łatwo o wybudzenie. Podczas tego etapu aktywność mózgowa często spowalnia.

  2. Etap 2 – trwa najdłużej. W tym czasie sen jest bardzo stabilny. Jednocześnie przejście w stan czuwania nie jest nadmiernie utrudnione.

  3. Etap 3 – to pierwsza część snu głębokiego. Rozpoczyna się w niej regeneracja tkanek i proces konsolidacji pamięci.

  4. Etap 4 – jest kontynuacją etapu 3. W tym czasie daną osobę jest ciężko obudzić.

Sen dziecka, a faza REM

Faza REM, określana jako Rapid Eye Movement, to etap, w którym występują szybkie ruchy gałek ocznych. To w tym czasie pojawiają się sny. Faza REM jest ściśle związana z konsolidacją pamięci – w szczególności w kontekście pamięci proceduralnej (inaczej określanej mianem pamięci mięśniowej lub ruchowej).

Jak dbać o sen najmłodszych?

Aby zadbać o sen i prawidłowy rozwój dziecka, warto zadbać o wyposażenie jego sypialni. Przede wszystkim, w łóżku powinien znaleźć się wygodny materac, dopasowany do wieku i potrzeb malucha. Ogromne znaczenie mają również poduszki, które powinny być ergonomiczne i wykonane z materiałów niesprzyjających reakcjom alergicznym. Jednak to nie wszystko! Życie każdego dziecka powinno być uporządkowane – dotyczy to również wieczornej rutyny. Stałe godziny snu, cisza w sypialni i wyciszające wieczorne rytuały to ważne aspekty wpływające na jakość i głębokość snu we wszystkich fazach.

Sen jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka. Warto o niego dbać od pierwszych lat życia i troszczyć się o to, aby wypoczynek był głęboki i spokojny przez całą noc.

Artykuł postał we współpracy z SleepingHouse.pl.

Możesz również polubić…