Montaż płyt kartonowo gipsowych

Zastosowanie płyt kartonowo – gipsowych

Nie wyobrażamy wręcz sobie współczesnego budownictwa bez zastosowania tak popularnego materiału, jakim są powszechnie dostępne płyty kartonowo – gipsowe. Służą one w szczególności do stawiania lekkich ścianek działowych, montażu podwieszanych sufitów lub też do “wygładzania” nierównych ścian. Mimo łatwości w montażu osoby niezbyt doświadczone mogą popełnić szereg błędów przy ich wykorzystaniu przy budowie bądź remoncie.

Błędy w czasie montażu

Mimo iż montaż płyt kartonowo – gipsowych jest dość prosty, lepiej pozostawić tę czynność fachowcom, jeśli nie jesteśmy zbyt pewni swoich umiejętności. Jakie są bowiem najczęstsze błędy przy montażu płyt kartonowo gipsowych ? Osoby, które niezbyt znają się na budowlance mogą na przykład połączyć poziome i pionowe krawędzi takich płyt wzdłuż otworów drzwiowych lub okiennych, co niekorzystnie wpłynie na ich osadzenie w ściance i sprzyja powstawaniu pęknięć oraz rys. Minimalna odległość wynosi około 15 centymetrów. Innym błędem jest zupełny brak lub niewielka odległość płyty kartonowej od powierzchni podłogi. Bywa też, że płyty kartonowo – gipsowe przykręcane są do konstrukcji ścian na zbyt wąskich pasach z gipsu.
Pamiętać należy o doborze odpowiedniej długości metalowych bądź drewnianych profili, do których mocuje się płyty. Musimy pamiętać, aby były one o 1-2 centymetry krótsze od wysokości pomieszczenia. Jeżeli użyjemy dłuższych profili, wówczas ściana może ulec deformacji i pojawią się na niej nieestetyczne zarysowania.
Sporo problemów przysparza łączenie poszczególnych płyt gipsowo – kartonowych ze sobą. Jeżeli nie użyjemy do tego taśmy, a sama masa nie będzie odpowiednio przygotowana, to powierzchnia prawdopodobnie popęka i pojawią się na niej rysy. Musimy sprawdzić przy kupnie masy, czy producent na opakowaniu napisał wyraźnie, iż można ją stosować bez wcześniejszego położenia taśmy.
Często pojawiającym się problemem jest nieużywanie gruntu przed malowaniem ściany. Wówczas kolor może być niejednolity i prześwitywać spod farby.

 

Możesz również polubić…