Bo mniej nie znaczy gorzej

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w domu? Jest na to mnóstwo sprawdzonych pomysłów, ale pewnie też znajdzie się kilka takich, o których nie słyszeliśmy. Jedne są bardziej trafione inne mniej, ale na pewno nie ma złych wyborów. Jeśli nie spróbujemy to na pewno się nie dowiemy czy coś dział, czy nam się sprawdzi. Nie dla każdego musi być wszystko dobre, każdy z nas ma inny styl życia i każdy musi dostosować do siebie sposoby. Jedne są mniej wymagające inne bardziej. Warto się zastanowić co chcemy osiągnąć, czy chcemy dużo oszczędzić czy tylko trochę.

 

Może i tak byśmy robili remont więc od razu możemy wymienić okna na szczelniejsze czy zamontowali panele solarne. Może nie mamy aż takiej potrzeby, wtedy wystarczy włączyć taryfę na dzień i noc co spowoduje mniejsze naliczanie prądu jeśli korzystamy z urządzeń w odpowiednim czasie. Może wystarczy nam tylko gaszenie światła w pomieszczeniach gdzie nikt nie przebywa, wyłączanie urządzeń po naładowaniu czy odłączanie ładowarek z kontaktu jeśli nic nie jest podpięte. Można próbować różnych sposobów okresami za jaki przychodzą rachunki. Od poprzedniego naliczenia do następnego wprowadzamy zmiany i wtedy mamy porównanie. Łatwiej jest nam zobaczyć różnicę. Jeśli decydujemy się na panele słoneczne, mamy wtedy prąd za darmo. Nasze panele produkują prąd, który jest przekazywany do domu. Korzystając z urządzeń w domu, wykorzystujemy nasz własny prąd. Jeśli mamy nadwyżki w okresie letnim, to możemy je odebrać w zimę kiedy dni są krótsze i tego prądu może nam zabraknąć.

 

Wszystko zależy od tego czy jesteśmy gotowi na duże zmiany, czy mamy dostateczny zapas gotówki żeby podjąć się takiej inwestycji. Trzeba pamiętać też o tym, że ta inwestycja zwróci nam się w ciągu kilku lat. Możemy też się dowiedzieć czy nie ma dofinansowania w naszym mieście, lub czy nie można tego wziąć na raty. Są różne rozwiązania i różne firmy, wystarczy tylko poszukać i wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Temat wart przemyślenia, bo po co mamy przepłacać za prąd, skoro roczne oszczędności za prąd możemy sobie dołożyć do czegoś czego naprawdę potrzebujemy. Może dodatkowy wyjazd w ciągu roku? A może po prostu dołożymy do świątecznych prezentów.

Możesz również polubić…