Falownik w fotowoltaice – do czego służy?

Falownik – co to jest i dlaczego jest ważny?

Falownik zamienia prąd stały wytwarzany przez panel słoneczny na prąd przemienny z napięciem o wartości 230 V, czyli takim, który płynie do naszych gniazdek. Dzięki czemu możemy czerpać użyteczną energię elektryczną z czegoś tak naturalnego jak promienie słoneczne. W tym artykule pomówimy o różnych typach falowników i omówimy ich różne zastosowania. O odpowiedni dobór falownika do układu fotowoltaicznego zadba: Fotowoltaika Rybnik.

Działanie falownika

Inwertery są integralną częścią układu paneli słonecznych. Przetwarzają prąd stały (DC) generowany przez układy półprzewodnikowe w panelach na prąd zmienny (AC) o częstotliwości odpowiedniej dla zwykłych urządzeń gospodarstwa domowego.

Stale monitorują sieć i wprowadzają poprawki w układzie połączeń, na przykład poprzez zmianę napięcia, częstotliwości lub przesunięcia fazowego. Zapewnia to optymalną wydajność, nawet w rzadkich przypadkach, gdy jakość sieci spada lub wzrasta. Inreguluje napięcie i prąd wyjściowy paneli słonecznych, aby zapewnić bezpieczną i prawidłową pracę. Dzięki wysokiemu poziomowi obserwowania układu przez inwerter monitoruje on, czy linie zasilające w którymkolwiek z jego modułów są uszkodzone. Informacje te mogą przynieść Ci wiele korzyści, na przykład informując Cię o tym, ile energii zostało wyprodukowane w określonym czasie.

Falownik zabezpiecza również system przed niekorzystnymi warunkami. W przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu z powodu awarii lub odłączenia zewnętrznego, inwerter przestanie działać, a system fotowoltaiczny przestanie generować energię słoneczną. Panele nie będą czerpać energii ze słońca. Aby zapewnić bezpieczeństwo Twoim urządzeniom i Tobie. Dlatego warto wybrać odpowiednie urządzenie, a pomoże w tym: Progres Rybnik.

Jak dobrać inwerter do naszego układu

Wybierając falownik, należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników i należy dokładnie rozważyć, gdzie jest on zamontowany. Istnieją różne typy falowników, dlatego ważne jest, aby wybrać taki, który odpowiada konkretnym potrzebom systemu. Inny inwerter wybierze się do zasilania naszego domu tylko i wyłącznie w prąd, używany na codzienne potrzeby a inny gdy chcemy używać energię słoneczną ogrzewania domu np. pompami ciepła. Czytelnikom z woj. śląskiego polecamy: Panele fotowoltaiczne Śląsk.

Możesz również polubić…