Materacowe ABC: Podstawowe informacje, które warto znać przed zakupem nowego łóżka.

Zakup nowego łóżka niewątpliwie wiąże się z doborem odpowiedniego materaca. Zanim więc zdecydujemy się na nowy model łóżka, warto się zastanowić, czy proponowany do niego w zestawie materac spełni nasze potrzeby i wymagania. Niestety wielu z nas nie zwraca większej uwagi na tę kwestię, a ma ona przecież znaczący wpływ na nasz późniejszy komfort wypoczynku i zdrowy sen.

Jakie wyróżniamy rodzaje materacy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów materacy, a każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami. Główny podział wyróżnia materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Modele piankowe są popularne ze względu na ich wszechstronność. Mogą one bowiem być wykonane z różnego rodzaju pianek, np. poliuretanowej, lateksowej czy pamięciowej. Zapewniają one dobry poziom komfortu i odpowiednie wsparcie dla ciała. Z kolei materace sprężynowe charakteryzują się obecnością stalowych sprężyn, które gwarantują stabilne podparcie. Tutaj także wyróżnia się kilka rodzajów, np. materace kieszeniowe czy bonellowe. Natomiast modele hybrydowe łączą w sobie różne materiały, dostarczając kombinację komfortu i wsparcia.

Twardość materaca jako istotny aspekt

W materacowym ABC zdecydowanie nie można także pominąć twardości materaca. Jest to bowiem istotny aspekt, który wpływa bezpośrednio na jakość naszego wypoczynku. Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby, dlatego też jedni wymagają bardziej twardej powierzchni, a inni miękkiego podłoża, które pozwala na rozluźnienie ciała. Twardość materaca najczęściej określa się za pomocą skali DIN lub ISO, która jest mierzona w zakresie od 1 do 10 lub od H1 do H5. H1 to modele bardzo miękkie, które zapewniają dużą głębokość wchłaniania ciężaru ciała, a H5 to materace bardzo twarde, które sprawdzą się doskonale w przypadku cięższych osób.

Wykorzystywane materiały i inne właściwości

Wybór odpowiedniego materaca wiąże się również z uwzględnieniem użytych w nim materiałów oraz innych jego właściwości. Niektóre materace, np. piankowe posiadają specjalne warstwy termoregulacyjne. Inne modele mogą posiadać z kolei właściwości antyalergiczne lub być wykonane z naturalnych materiałów takich jak lateks czy kokos. Dobry materac powinien też charakteryzować się dobrą przewiewnością oraz trwałością. Odpowiednia wentylacja zapobiega gromadzeniu się wilgoci wewnątrz materaca, a tym samym unika tworzenia się pleśni i nie tworzy warunków do rozwoju innych zanieczyszczeń. Natomiast długa żywotność materaca nie naraża na dodatkowe koszta związane z koniecznością zakupu nowego produktu. Ponadto materac powinien mieć również odpowiednia grubość, dzięki czemu będzie on lepiej dopasowywał się do naszego ciała.

Dobór dobrego materaca to kwestia, której nie należy bagatelizować. Zanim zdecydujemy się na wymianę łóżka, a w tym materaca, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jego odpowiedniego wyboru. Dzięki temu zadbamy o wysoką jakość naszego wypoczynku i o nasze zdrowie.

Artykuł sponsorowany.

Możesz również polubić…